Blog

İngilizce Mesleklerle İlgili Cümleler

06 Oca 2021
İngilizce Mesleklerle İlgili Cümleler
Paylaş:

İngilizce öğrenirken meslek isimlerini ve meslek gruplarının İngilizce olarak tanımını bilmek, İngilizceyi geliştirmek yönünden büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle İngilizce eğitimi sırasında değinilen konulan biri de mesleklerdir. Meslekler ile hayatın her alanında karşılaştığımız için bu sözcüklerin ve cümle yapılarının öğrenilmesi gerekir.

Meslek İsimleri ve Meslekler Hakkında Cümleler Nelerdir?

Bir kimsenin İngilizce olarak mesleğini sormak istiyorsanız “What is your job?” veya “What is your occupation?” cümlelerini kullanabilirsiniz. Buna karşılık verilecek olan cevaplar için ise, meslek isimlerini bilmeye ihtiyaç vardır. Örneğin öğretmen sözcüğü İngilizcede “teacher” dır. Bu mesleği İngilizce bir cümle ile açıklamak gerekirse, “Teachers, works at school and teach new thinks” denilebilir. Yani “öğretmen okulda çalışır ve yeni şeyler öğretir.” cümlesi, öğretmenlik mesleğinin açıklamasıdır.

En Sık Kullanılan Meslek İsimleri ve Cümleler

Söz konusu meslek doktorluk ise kullanmamız gereken kelime “doctor” dır. Doktorluk mesleğini İngilizce sözcükler ile açıklamak gerekir ise. “A doctor works at hospital and examines sick people.” cümlesi kurulabilir. Yani “bir doktor, hastanede çalışır ve hasta kimseleri muayene eder.” Aynı biçimde veterinerlik mesleğinden bahsedilecek ise, veterinarian veya vet sözcüğü kullanılmalıdır. Bu mesleği tanımlarken ise, “A veterinarian examines sick pets” veya “A vet examines sick animals” cümlelerini kullanmak mümkündür.

İngilizcede İtfaiyeci sözcüğü fireman’dır. Bir itfaiyecinin yaptığı iş “A fireman extinguishes the fire.” yani itfaiyeci yangın söndürür” biçiminde anlatılabilir.

ÜCRETSİZ Bire Bir Deneme Dersi İçin Hemen Randevu Alın

*Online Seviye Tespit Sınavını tamamlayan tüm öğrencilerimize ilk ders %20 indirimli!

www.letstalk.com.tr'de kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Çerez Bildirimi, Gizlilik Bildiriminin bir parçasıdır. Şirketimiz ve ziyaretçi bilgilerinin korunmasıyla ilgili daha detaylı bilgi için Gizlilik Politikası sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tamam