Blog

Akıcı Bir İngilizceye Sahip Olmak İçin 9 İpucu

06 Oca 2021
Akıcı Bir İngilizceye Sahip Olmak İçin 9 İpucu
Paylaş:

Akıcı bir İngilizce konuşmak adına verilebilecek ipuçları bulunmaktadır.

 

* Garip Dil

 

Okuma anlamına gelmekte ola “reed” ve “red” aynı kelimeler olmakla beraber, konuşmanın yapıldığı zaman göz önüne alındığı zaman, şimdiki zaman ve geçmiş zaman okunuşları farklı olmaktadır. İngilizcede kurallar varmış gibi görünmesine rağmen, çok sayıda istisnai durum bulunmaktadır ve bu istisnalara bir anlam yüklemeye çalışmak imkansız olmaktadır. İngilizce garip bir dil olmakta ve açıklama yapılamamaktadır. Bu sebep yüzünden ezberleyip geçmek mantıklı olacaktır.

 

* Sürekli Çalışma

 

İngilizceyi akıcı olarak konuşmak için, kesinlik ile onu hayatınızın bir parçası haline getirmek zorunluluğunuz vardır. Haftada bir saat çalışmak bu iş için yeterli gelmeyecektir. Her gün egzersiz yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Kişi her gün özellikle kendisine söylemesi zor gelen kelimeleri okumalı, dinlemeli ve söylemelidir.

 

*Öğrenciliği Bırakma

 

İngilizce konuşmayı kafasına koymuş olan kişi, kendisini İngilizce öğrenmekte olan bir öğrenci gibi görmeyi bırakıp, İngilizce konuşan birisi olarak görmelidir. Bu olay kişinin kendisine olan güvenini artırmaktadır. İngilizce düşünmeniz gerekmektedir. Tercüme etmeyi bırakın elmayı söylemek için elmayı İngilizce ‘ye çevirmek yerine, elma resmini hayal ederek direkt olarak “apple” deyin.

 

*Cevap Soruda

 

Bir kimse size İngilizce bir soru sorduğunda, cevabın yarısı ve kalıbı zaten soruda bulunmaktadır. Soruyu incelediğiniz zaman, cevap zaten içerisinde durmaktadır. İngilizce grameri hatırlamaya çalışmak yerine, soruya bakmanız yeterli olacaktır. “Does he?” sorusunun cevabı, “Yes, he does” dır.

 

*Sürekli Dinleyin

 

Kişiler İngilizce bir konuşma dinlediklerinde, kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya çalışmaktadırlar. Bu önemli olmakla beraber, sadece dinleyerek çok daha fazla şeyi öğrenmek mümkün olmaktadır. Kelimelerin anlamlarından çok, kişilerin bu kelimeleri konuşmada nasıl kullandıkları dinlemek, çok daha fazla önem taşımaktadır. Bu sayede İngilizcenizin doğallaşmaya başladığını siz de fark edeceksiniz.

 

*Okuma

 

Mümkün olduğunca fazla oranda, size kolay gelen İngilizce şeyleri okuyup dinleyin.

 

*İletişim

 

Başka insanlar ile çok sık olarak, ya kendiniz ya da medya aracılığı ile İngilizce iletişim kurun.

 

* Deneme

 

Hata yapma endişesini bir kenara atın ve sürekli olarak yeni şeyler denemeye çalışın.

 

* Pratik Yapma

 

Anlamlı ve bilinçli olacak şekilde sürekli olarak pratik yapmayı ihmal etmeyin.

 

ÜCRETSİZ Bire Bir Deneme Dersi İçin Hemen Randevu Alın

*Online Seviye Tespit Sınavını tamamlayan tüm öğrencilerimize ilk ders %20 indirimli!

www.letstalk.com.tr'de kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Çerez Bildirimi, Gizlilik Bildiriminin bir parçasıdır. Şirketimiz ve ziyaretçi bilgilerinin korunmasıyla ilgili daha detaylı bilgi için Gizlilik Politikası sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tamam